Skip to content Skip to footer

Porcja warzyw i owoców – ile to właściwie jest?

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy spożywać minimum 400 g warzyw i owoców dziennie, czyli słynne 5 porcji. Tak naprawdę warto, aby było ich więcej, nawet 9, z czego większość powinny stanowić warzywa.

Oznacza to, że produkty te powinny się znaleźć w każdym posiłku, a w przypadku części posiłków powinny one stanowić podstawę. Pewnie niejedna osoba w tym momencie łapie się za głowę z pytaniem: „Aż tyle?!” Może się wydawać, że takiej ilości warzyw i owoców nie da się codziennie „przerobić”, ale tak naprawdę niektóre potrawy, np. zupy czy sałatki, składają się nawet z 4-5 porcji.
Warzywa i owoce zawierają mnóstwo błonnika pokarmowego, witamin oraz mikro- i makroelementów, a dodatkowo pomagają nawadniać organizm. Są niezwykle istotne dla hamowania procesów starzenia, dbania o prawidłowe działanie organów, walki z chorobami i utrzymania szczupłej sylwetki.

No dobrze, tyle teorii.

Wszędzie trąbią o zalecanych 5 porcjach warzyw i owoców, ale właściwie ile to jest ta porcja?

Przygotowaliśmy ściągę z kilkunastoma popularnymi owocami i warzywami.

Macie jakieś pytania? Zadawajcie je w komentarzach!

przykłady porcji warzyw i owoców

2 Comments

  • Marta
    Opublikowano 19 stycznia, 2018 w 11:07 pm

    Od małego uczę syna, że dla zdrowia idealnie jest przynajmniej raz dziennie wypić świeżo wyciskany sok. Soki wspaniale alkalizują organizm. Mam fajną wyciskarkę z philipiaka. Przywrócenie prawidłowego pH organizmu działa cuda: daje energetycznego kopa (lepszego niż kawa), poprawia jasność umysłu.

  • Nataka
    Opublikowano 31 stycznia, 2018 w 11:15 am

    Warzywa są ogromnie ważne w zdrowym odzywianiu a juz np przygotowanie je w postaci gotowanej na parze dostarcza wielu składników.

Zostaw komentarz

0
Powakacyjna promocja na e-booki
Zdrowe lunchboxy i przepisy na jesień

Kup dowolny z serii 30% taniej lub 2 albo 3 e-booki z dodatkowym rabatem (w koszyku wpisz kod ZDROWO)

Sprawdź