Skip to content Skip to footer

Białko czy żółtko jajka – co lepsze?

Osoby będące na diecie często spożywają jedynie białka jajek, rezygnując z żółtek (obawiając się o zbyt dużą ilość kalorii i wzrost poziomu cholesterolu). Czy mają rację? Które części jajek są bardziej wartościowe i w jakich ilościach możemy je bezpiecznie jeść?

 

Żółtko pełne wartościowych składników

Nie bez przyczyny wprowadzanie jajek do diety niemowlaka zaczynamy od żółtek. Są one źródłem wielu składników mineralnych i witamin, których białka jajek nie posiadają w takich ilościach.

Żółtka zawierają białko, tłuszcze, przeciwutleniacze, witaminy A, D, E. Są też bogate w witaminy B6 i B12, niezbędne do odpowiedniej pracy mózgu, których niedobór powoduje spadek koncentracji i osłabienie procesu zapamiętywania.

W żółtkach znajdziemy również cynk, wapń, żelazo, kwas foliowy oraz lecytynę, stanowiącą budulec tkanki mózgu i pobudzającą układ nerwowy.

Więcej o diecie dobrej dla mózgu znajdziesz w tym artykule. 

 

Jajka pełne cholesterolu?

A co z cholesterolem? W końcu żółtka mają go mnóstwo. Owszem, zgadza się. Jednak naukowcy już dawno udowodnili, że cholesterol pochodzący z jajek nie podnosi jego stężenia we krwi, więc nie musimy się tym martwić.

Ile jajek w ciągu tygodnia możemy zjadać? Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia spokojnie możemy spożywać jedno dziennie. Zwracajmy jednak uwagę, aby były dobrej jakości. Najlepsze jajka znoszą kury z wolnego wybiegu. 🙂

białko a żółtko kurze

Zostaw komentarz

0
Powakacyjna promocja na e-booki
Zdrowe lunchboxy i przepisy na jesień

Kup dowolny z serii 30% taniej lub 2 albo 3 e-booki z dodatkowym rabatem (w koszyku wpisz kod ZDROWO)

Sprawdź