Skip to content Skip to footer

Piwo na diecie: czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?

Piwo, jak wiadomo, to wielkich sprzymierzeńców odchudzania nie należy. I nie chodzi tu tylko o tzw. „piwny brzuszek”. Czy jednak od czasu do czasu można sobie na nie pozwalać na diecie? A jak jest z piwem bezalkoholowym?

Piwo a odchudzanie

Choć piwo jest jednym z najbardziej popularnych napojów, to niestety nie bardzo można zaliczyć je do napojów niskokalorycznych. Zarówno obecność alkoholu etylowego, jak i węglowodanów sprawia, że wypicie 1 butelki tego trunku może dostarczyć nam kilkaset kalorii.

Nadmierna konsumpcja piwa alkoholowego powoduje zwiększoną podaż kaloryczną i ogólne zwiększanie masy ciała, a nie tylko, jak sądzą niektórzy, miejscowy rozrost tkanki tłuszczowej brzusznej (czyli tzw. brzuch piwny).

Co więcej, badania wykazały, że picie alkoholu może wpływać na zwiększenie apetytu. Nie dość, że sprawia, iż możemy zjeść więcej niż normalnie, to jeszcze  pijąc piwo, zazwyczaj sięgamy po kaloryczne przekąski – chipsiki, paluszki itp. A jak większość z nas wie z doświadczenia, spotkania ze znajomymi rzadko kończą się na jednym piwie.

Według innych badań, podczas trawienia organizm jako priorytet ustala rozkład alkoholu nad innymi źródłami energii. Oznacza to, że regularne spożywanie piwa może przyczyniać się do chętniejszego odkładania się tkanki tłuszczowej przez organizm, wykorzystując do tego nadprogramowe kalorie uzyskane z napojów wyskokowych.

Ile kalorii ma piwo

Wartość kaloryczna piwa to nawet 300 kcal i może wahać się w zależności od jego gatunku. A te mogą różnić się między sobą zawartością alkoholu, ilością słodu (czyli kalorycznego cukru) oraz dodatków smakowych.

Najmniej kaloryczne są piwa bezalkoholowe, tzw. zerówki. Nie dość, że kaloryczność takiego piwa to z reguły maksymalnie 150 kcal, to jeszcze doceńmy fakt, że jest źródłem substancji odżywczych, takich jak białko czy błonnik, a także witamin, związków mineralnych czy antyoksydantów (głównie polifenoli, których w piwie jest aż około 50 rodzajów).

Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?

Porównajmy zawartość składników mineralnych w piwie bezalkoholowym i przykładowym napoju izotonicznym:

  Piwo bezalkoholowe (250 ml) Napój izotoniczny (250 ml)
wapń 16,59 mg 2,44 mg
magnez 16,59 mg 0,02 mg
fosfor 37,92 mg 24,40 mg
potas 18,96 mg 36,60 mg
sód 30,81 mg 95,16 mg

 

Ale, ale… Piwa bezalkoholowe smakowe, bogate w węglowodany i dodatki cukru, mogą być źródłem znacznej ilości nadprogramowych kilokalorii, a zwiększona podaż kaloryczna w ciągu dnia spowoduje odkładanie się niechcianej tkanki tłuszczowej. Dlatego, mimo że nie zawierają etanolu, to zwracajmy uwagę na to, w jakiej ilości oraz jak często je pijemy.

Umiarkowane spożywanie piwa, nawet na redukcji, jest dopuszczalne. Jeśli raz na jakiś czas chcemy je wypić i stawiamy sobie granice, nie ma problemu. Pamiętajmy jednak, aby wliczyć to wypite piwo w dobowy bilans energetyczny.

Zostaw komentarz

0