Czas obudzić w sobie Świętego Mikołaja i wyruszyć na poszukiwanie prezentów. Co podarować fanowi zdrowego odżywiania lub osobie, którą chcemy zainspirować do wprowadzenia bardziej zbilansowanej diety? – Oto 14 propozycji.
1. Spiralizer do warzyw
Czy jest ktoś, kto nie lubi makaronu? Wątpliwe. 🙂 Nie znamy. 😊 Wbrew pozorom, aby schudnąć i zachować szczupłą sylwetkę, wcale nie trzeba z niego rezygnować. Warto jednak sięgać po zdrowsze alternatywy dla klasycznej, pszennej pasty.
Spiralizer pozwala wyczarować niskokaloryczne, pełne witamin spaghetti lub tagliatelle z warzyw, np. cukinii, dyni, marchwi i batatów – można je wymieszać z klasycznym makaronem lub podać zamiast niego. Przydaje się też do przyrządzania pysznie wyglądających surówek.
2. Zestaw do parzenia Yerba Mate
Napar Yerba Mate jest znany ze swoich silnych właściwości pobudzających. Naukowcy dowodzą, że jego spożywanie może także pomagać w obniżeniu masy ciała oraz zmniejszeniu wielkości komórek tkanki tłuszczowej. Zestaw do parzenia Yerba Mate na pewno przypadnie do gustu fanom zdrowego odżywiania.
3. Maszynka do popcornu na gorące powietrze
Zdrowa dieta nie musi oznaczać samych wyrzeczeń. Trzeba jednak wiedzieć, jak przyrządzać dania we właściwy sposób. Popcorn robiony w garnku lub mikrofalówce to często mnóstwo tłuszczu i chemii. Dzięki maszynce na gorące powietrze możesz zrobić go bez oleju i masła. Szklanka takiego popcornu to ok. 30 kcal.
4. Planer dietetyczny
Dobry plan to podstawa udanej diety redukcyjnej. I każdy, komu udało się schudnąć, wie, że nie wystarczy sobie powiedzieć: „Od jutra się odchudzam”. Naukowcy już dawno dowiedli, że spisanie strategii zwiększa szansę na jej realizację o około 40%. Planer pomaga więc wyznaczyć sobie cele, śledzić swoje postępy, budować zdrowe nawyki i rozpisywać posiłki. Znajdziesz go m.in. na naszej stronie.
5. Książki z fit przepisami
Dobra książka to prezentowa klasyka. Zestaw zdrowych przepisów przyda się zarówno osobie zaczynającej swoją przygodę z gotowaniem w wersji fit, jak i takiej, która robi to od dawna – w końcu inspiracji nigdy za wiele. W księgarniach znajdziesz teraz mnóstwo ciekawych pozycji. My polecamy m.in.:
- obie części „Jadłonomii” Marty Dymek z roślinnymi przepisami
- „Hummusy i pasty” Konrada Budzyka
- „Lunchbox na każdy dzień. Przepisy inspirowane japońskim bento” Malwiny Bareły
- „Bowllove” Davida Beza
- „Gotuj zdrowo dla całej rodziny” Jamiego Oliviera
6. Butelka na wodę
Butelka na wodę jako prezent? Tak!
Picie odpowiedniej ilości wody to ogromne wyzwanie dla prawie każdej osoby, która zaczyna „przygodę” ze zdrowym odżywianiem. Aby mieć ją zawsze pod ręką przydają się poręczne butelki wielokrotnego użytku. Naczynie na wodę nie musi być jednak pospolitym bidonem. W sklepach znajdziesz mnóstwo designerskich, świetnie wyglądających butelek, które przy okazji będą stanowić modne akcesorium.
A jeśli ktoś ma problem z przekonaniem się do „samej” wody, świetnie sprawdzą się butelki z sitkiem, w którym można umieścić dowolne owoce, nadające smak napojowi.
7. Kamień do pizzy
No wiadomo, pizza i dieta to kiepskie połączenie – trochę jak dzieci i zapałki. Chyba że przyrządzasz ją w domu samodzielnie, z mąki pełnoziarnistej i z odpowiednimi dodatkami (choć oczywiści nie codziennie, a od czasu do czasu 😉).
Aby spód był pysznie chrupiący, jak z włoskiej pizzerii, wystarczy upiec ją w piekarniku na specjalnym kamieniu. Znajdziesz go w sklepach akcesoriami kuchennymi.
8. Lunchboxy
Dania przygotowane w domu to większa szansa na powodzenie w odchudzaniu i zachowanie szczupłej sylwetki. Aby zabrać do pracy lub szkoły domowy posiłek, który po kilku godzinach nadal będzie cieszył oko (i podniebienie), a nie wyglądał jak po przejściu tornada, warto zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki.
W sklepach znajdziesz mnóstwo fajnych opcji, które aż chce się mieć – kolorowych, składanych, szklanych lub plastikowych, piętrowych, z przegródkami i z zestawem składanych sztućców. Do wyboru, do koloru. Acha! I nie ryzykujemy, że kupimy coś, co obdarowany już ma – lunchboxy zawsze się przydają. 😊
9. Zestaw zdrowych produktów
Taki prezent możesz skomponować samodzielnie. W pudełku lub koszu umieść np. dobrej jakości miód i oliwę, zieloną herbatę, orzechy czy domowe przetwory.
10. Domowe zioła
Świeże zioła robią mega różnicę w domowym gotowaniu. Nadają smak i mają wiele właściwości prozdrowotnych. Aby mieć je zawsze pod ręką, warto hodować je na kuchennym parapecie.
Niestety te kupione w markecie spożywczym zazwyczaj umierają po kilku dniach. W sklepach znajdziesz zestawy z doniczkami do założenia porządnej domowej uprawy – w wersji hi-tech nawet z systemem samonawadniającym i specjalną lampą LED (tzw. „inteligentne doniczki”).
11. Warsztaty gotowania
Wielu naszych pacjentów na początku obawia się samodzielnego gotowania, twierdząc, że nie mają do tego zdolności. Na szczęście właściwie zawsze okazuje się, że to nic trudnego. Ale… jeśli chcesz kogoś ośmielić, świetnym prezentem może okazać się voucher na warsztaty gotowania. W większych miastach bez problemu znajdziesz studia kulinarne, które oferują takie jednorazowe zajęcia.
12. Wyciskarka wolnoobrotowa
Świeże soki i koktajle to świetny pomysł, aby włączyć do diety więcej warzyw i owoców. Wyciskarka wolnoobrotowa pozwala zachować z nich jak najwięcej składników odżywczych.
13. Urządzenie do robienia mleka roślinnego
Coraz więcej osób rezygnuje z picia mleka krowiego. Alternatywą są często mleka roślinne, ale powiedzmy sobie szczerze: skład ogromnej części z nich jest dramatyczny. Wystarczy spojrzeć na etykietę wielu mlek migdałowych, aby przekonać się, że to głównie woda i cukier, a migdały stanowią jakieś 2% ich zawartości.
Na rynku dostępne są więc naczynia i maszynki do wyrobu mleka roślinnego – od prostych, za około 100 zł, do mocno zautomatyzowanych, w cenie kilkuset zł.
14. Frytkownica beztłuszczowa
Wiemy, frytkom ciężko się oprzeć. Ale na szczęście można je przyrządzać prawie bez tłuszczu, aby od czasu do czasu zjeść bez wyrzutów sumienia. We frytkownicy beztłuszczowej danie nie jest smażone, a pieczone w gorącym powietrzu, które jest równomiernie rozprowadzane po całej komorze. Dzięki temu frytki są chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Do ich przygotowania wystarczy łyżka oliwy. We frytkownicy możesz zrobić też inne dania – np. warzywa i mięso.
Jest jeszcze jedna zaleta korzystania z tego urządzenia. Kto smażył kiedyś frytki w domu, ten wie, że smród oleju przenika wszystko i czuć go nawet przez kilka dni. Tu zapach jest o wiele mniej intensywny.
To jak, masz już głowę pełną pomysłów, by zostać zdrowym Świętym Mikołajem? Jeśli chcesz dodać coś do tej listy, daj nam znać w komentarzu.