Skip to content Skip to footer

Nastaw się na dietetyczny sukces: stwórz swój plan działania

Jak to jest, że jedni ludzie chudną dwadzieścia kilogramów w pół roku, a inni od dekady nie mogą zrzucić trzech? Geny? Brak silnej woli? Czasem odpowiedź jest o wiele prostsza. Jednym z NAJWAŻNIEJSZYCH czynników, które pozwalają odnieść sukces (dietetyczny i nie tylko) jest stworzenie planu działania. I stoją za tym twarde dowody naukowe. Dowiedz się, jak go przygotować.

Twoje słowa nie są planem

Jaki jest najczęstszy błąd już na starcie decyzji o zmianie nawyków żywieniowych? – Gdy mówisz sobie: „Od jutra biorę się za odchudzanie, muszę zrzucić kilka kilo”. Dlaczego? Bo to wcale nie jest plan. Skuteczny plan musi zostać spisany i mieć mierzalne, realne cele. Powie Ci to prawie każdy psycholog i coach, a stają za tym twarde dane z wielu badań, m.in. tego:

Wg badania przeprowadzonego na ok. 270 uczestnikach przez dr Gail Matthews z Dominican University w Kalifornii, masz o 42% większe szanse na osiągniecie celów, jeśli je spiszesz.

Tymczasem, spisywanie planu wielu osobom wydaje się tak zbędnym krokiem, że zupełnie go pomijają.

„Na mnie to nie zadziała”

O ile nie jesteś bohaterem serii komiksów o Avengersach, to Twój mózg działa podobnie, jak u innych ludzi. Spisywanie celów i planu zadziała w ten sam sposób na Ciebie, Twojego sąsiada, kolegę z pracy czy sprzedawcę z warzywniaka. To czysta nauka.

Spisując cel i plan zmieniasz to, co dotąd było jedynie „pomysłem”, w coś, co przybiera fizyczną formę – przekształcasz myśli w rzeczywistość, sprawiasz, że stają się konkretne. Dzięki temu nadajesz bieg realizacji swoich postanowień..

Wynika to z tego, że Twój mózg widzi spisane cele jako coś bardziej rzeczywistego i lepiej się na nich koncentruje. Jeśli plan nie jest spisany, rzadko o nim myślimy – jedynie wówczas, gdy część mózgu, zwana korą siateczkowatą, wyzwala tę myśl. A to dzieje się wtedy, gdy widzimy coś, co nam o tym przypomina. Jeśli tylko myślałeś o schudnięciu, rzadko będziesz o tym pamiętał. Jeśli spisałeś swój cel i spoglądasz na nie regularnie, mózg będzie to przywoływał, wywołując motywację do działania.

Jest jednak jeden HACZYK, ale o tym później.

Zacznij prowadzić dziennik

Spokojnie, nie chodzi nam o to, abyś każdego dnia zapisywał swoje przemyślenia i zaczynał od „Drogi pamiętniku…”
Tak jak rozmaite badania wykazują, że jednym z kluczy do sukcesu jest spisanie swoich celów i planu działania, tak samo wiele z nich wykazuje, że równie ważne jest stałe monitorowanie swoich postępów. W tym właśnie pomoże Ci dziennik dietetyczny.

W dzienniku spisz swoje cele i powody, dla których chcesz je osiągnąć. Zrób też listę swoich słabości. Dzięki temu na długo utrzymasz motywację.

Dodatkowo zapisuj plan posiłków, a także podsumowuj, co i kiedy zjadłeś – unaocznisz, ile rzeczywiście zjadłeś w ciągu dnia i zwiększysz swoją świadomość względem jedzenia. Wiele osób identyfikuje w ten sposób swoje problemy, m.in. z podjadaniem przed telewizorem czy w stresujących sytuacjach. To sprawia, że zaczynają się bardziej kontrolować i jedzą mniej.

W dzienniku raportuj także co tydzień swoje postępy – ich regularna obserwacja pozwoli Ci utrzymać koncentrację na realizacji swoich dietetycznych celów.

I teraz najważniejsze: długopis pomoże Ci schudnąć

„Czy ktoś na świecie korzysta jeszcze z papierowych planerów i dzienników? Przecież od tego są aplikacje na telefon.” Takie teksty słyszałyśmy już nie raz. Jeśli chcesz ZNACZĄCO zwiększyć swoje zaangażowanie w osiągnięcie celu, lepiej weź długopis i kartkę. Serio. Nawet jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatnio pisałeś coś odręcznie, tym razem zrób wyjątek. To właśnie ten haczyk, o którym wcześniej wspomniałyśmy.

Odręczne pisanie jest procesem bardziej angażującym niż „klepanie” na klawiaturze. Potwierdza to neurobiologia. W czasie, gdy zapisujemy odręcznie coś, co wymaga namysłu, np. cele, wytwarzane jest ponad 10-krotnie więcej połączeń nerwowych wspierających m.in. osiąganie lepszych rezultatów mózgu, niż w trakcie pisania na komputerze.

Najważniejsze jest jednak to, że pisanie odręczne aktywizuje w mózgu system RAS (Reticular Activating System), który działa jak filtr oddzielający od zalewu informacji to, co potrzebne do przeżycia i osiągania celów. Ponieważ, tak jak wspomniałyśmy, ludzie myślą obrazami, a nie słowami, odręczne zapisanie celów definiuje ich ważność dla mózgu. Dzięki temu RAS każe Ci skupiać się na wszystkim tym, co pomoże Ci osiągnąć cele, jakie spisałeś i afirmujesz. W ten sposób urzeczywistniasz obraz, jaki podsunąłeś swojemu mózgowi.

Jeśli więc zabierasz się do wiosennego zadbania o formę, znajdź długopis i zacznij prowadzić dziennik dietetyczny. Najpierw zajrzyj jednak do tego wpisu, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak stworzyć cele i plan, których nie porzucisz po kilku tygodniach.

planer dietetyczny_organizer_dieta online

 

 

Zostaw komentarz

0
Powakacyjna promocja na e-booki
Zdrowe lunchboxy i przepisy na jesień

Kup dowolny z serii 30% taniej lub 2 albo 3 e-booki z dodatkowym rabatem (w koszyku wpisz kod ZDROWO)

Sprawdź