Skip to content Skip to footer

Nie masz na nic siły? To może być wina złej diety

Po usłyszeniu porannego budzika jeszcze pięć razy włączasz drzemkę… Mimo wypitej kawy nadal marzysz tylko o powrocie do łóżka. Już o 16:00 ogarnia Cię popołudniowa „śpiączka”, a wieczorem zasypiasz na kanapie, po obejrzeniu 10 minut serialu… Znasz to? Aby odwrócić tę sytuację, czasem wystarczą zmiany w diecie.

Wśród najczęstszych powodów długotrwałego zmęczenia znajdują się: choroby, stres i właśnie złe nawyki żywieniowe. Jeśli te dwa pierwsze Cię nie dotyczą, sprawdź, czy może masz na sumieniu któreś z dietetycznych grzeszków.

1. Zbyt dużo prostych węglowodanów w diecie

Na pierwsze i drugie śniadanie kanapki na białym pieczywie, w międzyczasie jakaś drożdżówka, na obiad makaron, ryż, pizza albo frytki, a to wszystko popijane colą – oto przepis na nieustanne zmęczenie.

Węglowodany (inaczej cukry) to paliwo dla naszych mózgów. Jednak te proste są szybko trawione i do krwioobiegu natychmiast uwalniana jest glukoza. Po skoku poziomu cukru we krwi bardzo szybko następuje jego spadek, który objawia się tak zwanym „zjazdem”, czyli sennością.

Węglowodany proste znajdują się głównie w żywności przetworzonej, m.in. białym pieczywie, makaronie pszennym i napojach słodzonych.

Więcej na ten temat znajdziesz tu: Węglowodany: dobre czy szkodliwe?

2. Za długie przerwy między posiłkami lub brak śniadania

Jeśli rano zjesz śniadanie, a Twoim kolejnym posiłkiem jest dopiero obiad o 16:00, to musisz liczyć się z obniżeniem poziomu cukru we krwi i sennością oraz spadkiem koncentracji.

Zmęczenie fundujesz sobie także, gdy pomijasz śniadania. Bez niego w okolicach południa będziesz już marzyć jedynie o rzuceniu się na wygodną kanapę, co związane jest z dużym spadkiem glukozy we krwi. Do tego bez śniadania dochodzi jeszcze słabsza koncentracja i zły nastrój. Czyli: przepis na kiepski dzień.

3. Niedokrwistość

Niedokrwistość, a więc obniżona zdolność organizmu do zaopatrywania tkanek w tlen, może być efektem m.in. nieodpowiedniego żywienia, a więc braku wystarczającej ilości produktów bogatych w żelazo.

To przypadłość częsta m.in. u osób, które rezygnują z jedzenia mięsa, a jednocześnie nie przestrzegają zbilansowanej diety roślinnej.

4. Zbyt restrykcyjna dieta

Restrykcyjna dieta, polegająca na spożywaniu ok. 800-1000 kcal dziennie, to popularny sposób na odchudzanie przed wakacjami, ślubami i innymi ważnymi wydarzeniami, gdy chcemy sobie zagwarantować efekt WOW. To jednocześnie bardzo zły pomysł na redukcję masy ciała.

Tracisz wodę, często także masę mięśniową, w dodatku zaczynasz źle się czuć, ponieważ nie dostarczasz sobie wystarczającej ilości składników odżywczych.

Po kilku dniach zazwyczaj pojawia się zmęczenie, rozkojarzenie, bóle głowy i spadek koncentracji.

5. Picie alkoholu wieczorem

Nie ma to jak wieczorny relaks z lampką wina lub szklanką zimnego piwa, prawda? To niestety krótkowzroczny sposób na odprężenie.

Alkohol pogłębia zmęczenia, a rano obudzisz się bardziej zmęczony niż gdybyś go nie wypił.

6. Odwodnienie

Jedną z oznak picia niewystarczającego nawodnienia organizmu jest właśnie zmęczenie i spadek koncentracji. Jeśli więc picie wody to ostatnie, o czym myślisz, a jedynymi napojami, jakie sączysz w ciągu dnia, są herbata i kawa, to może być przyczyna Twojego kiepskiego samopoczucia.

DIETA NA ZMĘCZENIE:

1. Jedz produkty zawierające żelazo

Ich źródłem są m.in.: mięso, podroby, fasola, soczewica, ciemnozielone warzywa liściaste, nasiona słonecznika, orzechy i zarodki pszenne.

2. Włącz do diety produkty zawierające witaminę B12

Witamina B12 jest potrzebna do prawidłowego działania układu nerwowego i tworzenia czerwonych ciałek krwi. Znajdziesz ją m.in. w mięsie, jajkach i nabiale.

3. Pamiętaj o cynku i magnezie

Cynk pełni ważną rolę w przemianach energetycznych w organizmie. Jedz więc otręby pszenne, pomidory, warzywa kapustne i strączkowe.

Równie ważny jest odpowiedni poziom magnezu, który wspiera prawidłowe działanie układu nerwowego. Znajdziesz go np. w: warzywach strączkowych, kakao, gorzkiej czekoladzie, białej fasoli, kaszy gryczanej, wołowinie, wieprzowinie i bananach.

4. Jedz 5 posiłków dziennie

Spożywaj posiłki o stałych porach, co 3-4 godziny. Między głównymi posiłkami jedz przekąski w postaci świeżych owoców, sałatek i orzechów.

5. Węglowodany proste zamień na złożone

Codziennie jedz węglowodany złożone, a więc produkty pełnoziarniste, dziki ryż, makarony pełnoziarniste oraz warzywa korzeniowe i liściaste.

6. Jedz banany

Badania  pokazują, że zjedzenie banana działa jak wypicie napoju dla sportowców, czyli gwarantuje zastrzyk energii. Jeden banan to optymalna ilość węglowodanów i witamin, a do tego potas i białko.

7. Pij wodę

Tak, wiemy, że wiele osób nie wyobraża sobie wypijania 8 szklanek wody dziennie. Ale uwierz nam, że w rzeczywistości to nic trudnego, a gdy już wejdzie Ci to w krew, nie będziesz sobie wyobrażał dnia bez butelki wody.

Zajrzyj do tego artykułu po sposoby na wyrobienie tego zdrowego nawyku: LINK

8. Prowadź dziennik

Obserwuj swój organizm i przez kilkanaście dni dokładnie zapisuj, co i kiedy jadłeś oraz jak się czułeś. Dzięki temu możesz odkryć sytuacje oraz produkty, które powodują u Ciebie spadek nastroju.

 

planer dietetyczny_organizer_dieta online

Przypnij na Pintereście i zachowaj na później:

ciągłe zmęczenie_dieta_AnMa dieta online
Dietetyk radzi: ciągłe zmęczenie a dieta

Zostaw komentarz

0
Powakacyjna promocja na e-booki
Zdrowe lunchboxy i przepisy na jesień

Kup dowolny z serii 30% taniej lub 2 albo 3 e-booki z dodatkowym rabatem (w koszyku wpisz kod ZDROWO)

Sprawdź