Jeśli Twoje dotychczasowe próby pozbycia się zbędnych kilogramów nie przyniosły efektów, warto odwiedzić dietetyka. – Jak wygląda taka wizyta i jak się do niej przygotować? – Odpowiadamy na najczęstsze pytania naszych pacjentów.
Zobacz także: Czy warto iść do dietetyka?
1. Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka?
Podczas pierwszej wizyty dietetyk przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad zdrowotny i żywieniowy. Omówi Twój dotychczasowy sposób żywienia, dolegliwości, przebyte choroby.
Porozmawia też z Tobą na temat aktualnego stylu życia, aktywności fizycznej i preferencji kulinarnych. Zupełnie inaczej będzie wyglądał jadłospis dla osoby pracującej w godzinach 8:00 -16:00, a zupełnie inaczej dla pracującej zmianowo (tu dowiesz się więcej o diecie przy pracy zmianowej). Inne menu otrzyma osoba regularnie ćwicząca, a inne – taka, która ma mało aktywności.
Dietetyk dokona też pomiaru obwodów talii, pasa i bioder oraz wykona analizę składu ciała, aby dowiedzieć się np., jaki pocent masy Twojego ciała stanowi tkanka mięśniowa, a jaki – tkanka tłuszczowa. Po omówieniu wyników, zaproponuje Ci plan dalszych działań.
Tematów do przedyskutowania jest sporo, więc pierwsza wizyta u dietetyka może trwać nawet 60 minut.
2. Jak wygląda analiza składu ciała?
Analiza składu ciała metodą bioimpedancji to prosta i nieinwazyjna procedura. Wystarczy stanąć bosymi stopami na urządzeniu przypominającym zwykłą wagę łazienkową i po kilku sekundach otrzymujemy dokładne pomiary – np. poziom tkanki mięśniowej i tłuszczowej (w tym tłuszczu trzewnego, czyli tego, który gromadzi się głęboko na organach) oraz wody.
Istnieje jedynie kilka przeciwskazań do skorzystania z takiej analizy: wszczepiony rozrusznik serca, implant medyczny i ciąża. Dlatego jeśli dotyczy to Ciebie, koniecznie poinformuj o tym dietetyka.
3. Czy przed wizytą u dietetyka należy wykonać jakieś badania?
Nie jest to konieczne, ale jeśli posiadasz aktualne wyniki badań (z ostatniego roku), zabierz je ze sobą. Przydają się np. wyniki morfologii krwi, profilu lipidowego (poziomu cholesterolu), poziomu glukozy, insuliny czy TSH (hormonów tarczycy). – Takie badania pomagają zidentyfikować wiele problemów, wpływających na masę Twojego ciała i ułatwiają dobranie odpowiedniej diety.
4. Jak przygotować się do pierwszej wizyty u dietetyka?
- Aby nie „przekłamać” wyniku pomiarów, najlepiej powstrzymaj się od zjedzenia obfitego posiłku do 2 godzin przed wizytą.
- Pomiaru obwodów dokonuje się w samej bieliźnie, dlatego ubierz się tak, abyś czuł się komfortowo. Postaw też na taki strój, abyś swobodnie mógł odsłonić stopy do analizy składu ciała.
- Jeśli masz aktualne wyniki badań krwi, weź je ze sobą.
- Opcjonalnie możesz też przygotować wcześniej dzienniczek swoich posiłków, w którym przez 3 dni (nie muszą być kolejne) zapisujesz dokładnie, co zjadłeś, o jakiej godzinie i w jakich ilościach.
- Nastaw się na szczerość. Pamiętaj, że dietetyk nie ocenia Cię, bo podjadasz w nocy lub jesteś uzależniony od Coli i hot-dogów ze stacji benzynowej. Jest Twoim partnerem. Dlatego nastaw się na szczerą rozmowę o tym, co jesz, jak wygląda Twój dzień i z czym masz problemy. Przekonasz się, że wizyty u dietetyka często zamieniają się w spotkania pełne fajnych rozmów od serca.
5. Czy mam jakiś wpływ, na to, jak będzie wyglądał mój jadłospis? – Co jeśli otrzymam dietę, w której znajdą się produkty, których nie lubię?
Aby uniknąć takich sytuacji, dietetyk zbiera dokładny wywiad dotyczący Twoich preferencji kulinarnych. Może Ci się jednak zdarzyć, że zapomnisz wspomnieć, iż nie cierpisz tuńczyka z puszki albo dietetykowi zdarzy się coś niedosłyszeć. W takich sytuacjach zawsze można poprosić go o jakąś modyfikację i możesz być pewny, że podpowie Ci kilka zamienników danego składnika.
To jak, gotowy na wizytę? – Czekamy. 😊