Skip to content Skip to footer

Pogromcy mitów dietetycznych (część 2)

Pod naszą dietetyczną lupą znalazła się kolejna piątka popularnych mitów na temat zdrowego żywienia. Ile wody powinniśmy pić dziennie, czy żółtka jajek są niezdrowe i gdzie kryją się węglowodany? – Sprawdzamy. 😊

 

 

MIT 1: Węglowodany to tylko pieczywo i makaron

Gdy słyszymy hasło: „Nie jem węglowodanów”, nasza reakcja zazwyczaj wygląda mniej więcej tak:

via GIPHY

 

Zazwyczaj to hasło oznacza, że ktoś odstawił po prostu makaron i pieczywo.Ale węglowodany kryją się nie tylko w tych produktach. Znajdziemy je m.in. również w nabiale (pod postacią laktozy), warzywach i owocach. Kompletne odstawienie węglowodanów byłoby więc niemal niewykonalne. I niemądre – stanowią one główne źródło energii dla organizmu i są nam po prostu potrzebne.

Więcej na ten temat przeczytasz  w tym artykule: Węglowodany: dobre czy szkodliwe?

 

 

MIT 2: Szklanki soku nie wlicza się do dziennych pięciu porcji warzyw i owoców

Dziennie powinniśmy jeść co najmniej 400 g warzyw i owoców, najlepiej podzielonych na minimum 5 porcji. Jedną z nich może być też szklanka soku. Przekonanie, że nie wliczamy go do dziennej dawki warzyw i owoców może wynikać z tego, że ogromna część napojów na sklepowych półkach rzeczywiście nie ma wiele wspólnego z sokiem – dlatego czytajmy etykiety. Powinien być to prawdziwy, 100-procentowy sok z owoców i / lub warzyw.

Do pięciu porcji warzyw zwyczajowo nie zaliczamy jednak ziemniaków.

Więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule: 5 porcji warzyw i owoców – ile to właściwie jest?

 

 

MIT 3: Wodę możesz bezpiecznie pić w każdych ilościach

Woda jest najzdrowszym ze wszystkich napojów. I rzeczywiście zawsze zachęcamy do picia jej w dużych ilościach, ale nawet z nią można przedobrzyć.

Duży nadmiar wody może prowadzić do senności, bólu głowy, spadku poziomów elektrolitów, niewydolności nerek oraz obrzęków narządów wewnętrznych. Taka sytuacja zdarza się jednak rzadko – większość z nas ma raczej problem, aby osiągać choćby pożądaną dzienną dawkę płynów.

Aby obliczyć swoje zapotrzebowanie na wodę, wystarczy wykorzystać wzór:

30 ml wody x masa ciała (w kg)

 

MIT 4: Ostatni posiłek należy jeść przed godziną 18:00

To jeden z najczęstszych dietetycznych mitów. Wiele osób wierzy, że kanapka, którą zjemy o 18:10 odłoży nam się w biodrach jako kolejne 50 g tłuszczu.

Po 18:00 rzeczywiście lepiej nie jeść, ale jedynie jeśli chodzimy spać o 20:00. W innych przypadkach stosujmy się po prostu do zasady: ostatni posiłek do 2 godzin przed snem.

 

MIT 5: W zdrowej diecie lepiej zrezygnować z jedzenia żółtek jaj

Wciąż nie przestaje nas zadziwiać, że niektórzy ludzie spożywają jedynie białka jaj, a rezygnują z żółtek. Bo podobno tak zdrowiej.

Chociaż żółtko jaja jest bardziej kaloryczne niż białko, zawiera również 43% białka całego jaja, jak również składniki odżywcze pobudzające metabolizm, w tym rozpuszczalne w tłuszczach witaminy, niezbędne kwasy tłuszczowe i – co najważniejsze – cholinę, potężny związek, który zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób związanych z wątrobą i pęcherzykiem żółciowym.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Białko czy żółtko jajka – co lepsze? 

Zobacz także: Pogromcy mitów dietetycznych (część 1)

Zostaw komentarz

0
Powakacyjna promocja na e-booki
Zdrowe lunchboxy i przepisy na jesień

Kup dowolny z serii 30% taniej lub 2 albo 3 e-booki z dodatkowym rabatem (w koszyku wpisz kod ZDROWO)

Sprawdź