Skip to content Skip to footer

Dieta podczas urlopu i imprezy – czy to możliwe?

Postanowiłeś się zdrowo odżywiać… może realizujesz swój plan już od jakiegoś czasu, a może było to Twoje postanowienie noworoczne i dopiero zaczynasz… Ale jak tu wytrwać, jeśli przed Tobą cykl spotkań towarzyskich, imprez karnawałowych, a do tego wyjazd na ferie? Przecież nie zamkniesz się w domu. Zobacz, jak trzymać się zdrowego planu żywieniowego podczas imprez i posiłków w restauracjach.

via GIPHY

1. Przygotuj prowiant na drogę

Jeśli urodziłeś się przed latami 90., może wpojono Ci zwyczaj przygotowywania prowiantu na dłuższą podróż – w końcu kiedyś nie było barów z fast foodem i stacji benzynowych, wyposażonych jak super markety. Jeśli jednak nie jesteś jedną z osób, które przygotowują jedzenie na drogę, wykształć w sobie ten zwyczaj – kiedy wybierasz się w podróż, pakuj zdrowe, przygotowane w domu przekąski i wodę.
 

2. Zaopatrz się w zdrowe przekąski

Będąc na urlopie, zaopatrz się w rozmaite zdrowe przekąski – niesolone orzechy, pestki dyni, wafle ryżowe, owoce, warzywa. Trzymaj kilka z nich w pokoju, ale także miej je przy sobie w czasie dziennych aktywności. Jeśli zamierzasz spędzić dzień na stoku, zaopatrz się w zdrowe, bezcukrowe batony energetyczne, pełne ziaren. Znajdziesz je w większości supermarketów i sieciowych drogeriach, ale możesz je też przygotować samodzielnie w domu.
 

3. W kwestii restauracji polegaj na rekomendacjach

Jeśli jesteś na urlopie w miejscu, którego nie znasz, wybór restauracji może nie być prosty. Poproś więc o radę pracownika ośrodka wypoczynkowego lub skorzystaj z aplikacji Trip Advisor czy Google Trips, w których znajdziesz listę restauracji w danym miejscu, wraz z recenzjami gości. Dzięki temu nie będziesz skazany na ślepy traf i będziesz mógł wybrać lokal z dobrym jakościowo jedzeniem.
 

4. Nie wychodź głodny

jak trzymać się diety wychodząc do restauracjiPisaliśmy już o tym przy okazji dietetycznego poradnika na święta  – jeśli myślisz, że warto odpuścić wcześniejszy posiłek, żeby z czystym sumieniem móc najeść się w restauracji / na przyjęciu, nic bardziej mylnego – efekt będzie taki, że wygłodniały rzucisz się na jedzenie i zjesz więcej (i mniej zdrowo), niż gdybyś zjadł wcześniejszy posiłek i kolejny na przyjęciu. Przed wyjściem zjedz porcję warzyw, a jeśli wpadasz głodny do restauracji – zamów warzywa na przystawkę.
 

5. Pij wodę

Woda przyspiesza procesy trawienne i wypełnia żołądek, dzięki czemu pozwala zwalczyć uczucie głodu. Pij jej dużo w ciągu całego dnia (ok. 1,5 litra) oraz podczas posiłku. Pamiętaj jednak, że powinna być to rzeczywiście woda, a nie jakiekolwiek płyny. Soki i lemoniady dostępne w większości restauracji, choć wydają się zdrowe, zawierają zazwyczaj sporo cukru.
 

6. Unikaj alkoholu

Tak, wiemy, że zaraz odezwą się głosy, że nie po to idzie się na imprezę albo jedzie na urlop, żeby siedzieć przy herbacie. Jednak alkohol to puste kalorie i wzmaga apetyt. W dodatku kiedy organizm trawi alkohol, rozkłada go na cukry, które następnie są odkładane w postaci tłuszczów. W czasie, gdy radzi sobie z tym procesem, nie spala tłuszczów przyjmowanych dodatkowo podczas posiłku – są one więc odkładane w organizmie.

To właśnie alkohol jest jednym z głównych wrogów szczupłej sylwetki. Postaraj się więc ograniczyć jego spożycie do 1 kieliszka na dobę i to w postaci czerwonego wina lub szampana. Zdecydowanie unikaj za to kolorowych, słodzonych drinków.
 

7. Nie bój się pytać

Pamiętaj, że masz prawo wypytać kelnera w restauracji o składniki i sposób przyrządzenia interesującej Cię potrawy. Nie bój się pytać, z czego zrobiony jest sos, jak przyrządzane jest mięso, czy ryby są świeże, czy mrożone. To część pracy kelnera, by udzielić Ci wyczerpujących informacji.
 

8. Wybieraj zamienniki

jak przestrzegać diety podczas urlopuNawet jeśli w menu znajdują się już gotowe zestawy obiadowe (np. kotlet z frytkami i surówką), zamiast porcji frytek poproś o podwójną porcję warzyw lub kaszę, zamiast mięsa smażonego w panierce – grillowane. Zapytaj, czy istnieje możliwość zamiany pieczywa lub makaronu pszennego na pełnoziarniste. W większości restauracji nie będzie to stanowiło problemu.
 

9. Poproś o podanie sosu osobno

Bardzo często zdarza się, że dressingi do sałatek czy sosy do mięsa zwiększają kaloryczność posiłku nawet dwukrotnie, a mięso zalane sosem bardziej przypomina gulasz, bo płynu jest tak dużo. Proś więc o podanie sosu w miseczce obok, zamiast już polanego na potrawie – dzięki temu sam zdecydujesz, ile go zjesz.
 

10. Uważaj na pokusy bufetów

Wczasy all inclusive oraz posiłki w formie bufetu bywają szczególnym wyzwaniem – ogromna ilość rozmaitych potraw kusi, aby spróbować przynajmniej większości z nich. Staraj się jednak polegać na zdrowym rozsądku, jedz z umiarem. Unikaj śmietanowych sosów, potraw smażonych w głębokim tłuszczu, tłustego, smażonego bekonu na śniadanie. Pomyśl, że dostępny w śniadaniowym bufecie croissant bez dodatków ma aż 225 kcal i 13,5 g tłuszczu. Wybieraj dużo warzyw i ryby.

Oszukuj mózg – przy bufecie wybierz mały talerz, dzięki czemu porcja będzie wydawać się większa.

Podczas wyjazdów all inclusive jedz wtedy, gdy rzeczywiście jesteś głodny, a nie jedynie dlatego, że masz akurat na wyciągnięcie ręki jedzenie, za które nie musisz płacić. 😊
 

11. Uważaj na porcje

W wielu restauracjach porcje są tak wielkie, że spokojnie najadłyby się nimi dwie osoby. Jeśli w dzieciństwie mama uczyła Cię, aby nie zostawiać jedzenia na talerzu, na pewno nie chodziło jej jednak o takie przypadki. Gdy zdarzy Ci się trafić do restauracji, która nie oszczędza na porcjach, poproś kelnera o podanie połówki porcji lub o spakowanie reszty na wynos. W dzisiejszych czasach to całkowicie normalne.

Zamiast klasycznego zestawu z daniem głównym na obiad lub kolację możesz też wybrać zupę i przystawkę, które swoimi rozmiarami także nierzadko spokojnie nasycą nawet dorosłego mężczyznę.
 

12. Podziel się deserem

Jedziesz na wakacje, nie po to, żeby pilnować się na każdym kroku. W końcu też Ci się coś od życia należy.😊 Zjedz coś słodkiego, ale może niekoniecznie tort bezowy, z bitą śmietaną, zalany czekoladą z toffi. Wybieraj rozsądnie, a przede wszystkim podziel się deserem ze swoimi towarzyszami. 😉
 

13. Ruszaj się

Imprezy oraz urlopy to nie tylko siedzenie przy stole i leniuchowanie. Nawet takie okazje możesz wykorzystać do dbania o zdrowie i smukłą sylwetkę – podczas przyjęć nie broń się przed tańcem, a na wyjeździe dużo spaceruj i uprawiaj sporty.

Zostaw komentarz

0
Powakacyjna promocja na e-booki
Zdrowe lunchboxy i przepisy na jesień

Kup dowolny z serii 30% taniej lub 2 albo 3 e-booki z dodatkowym rabatem (w koszyku wpisz kod ZDROWO)

Sprawdź