Skip to content Skip to footer

Jak uniknąć świątecznego przejedzenia

Żyjemy w czasach, gdy jedzenie jest ogólnodostępne. Półki sklepowe pękają w szwach od atrakcyjnych produktów spożywczych. Jedzenie jest modne i ciągle przewija się w mediach społecznościowych – jesteśmy zalewani zdjęciami czy filmikami z kolejnymi przepisami na ciasto lub zapiekanki, relacjami z wizyt w restauracjach itd.

Często jemy, co, ile i kiedy chcemy – nie tylko wtedy, gdy odczuwamy głód. Jemy też dla zabicia nudy, z powodów relacji towarzyskich czy dla wyciszenia emocji. I niektóre z tych powodów mogą doprowadzić do przejadania się szczególnie w okresie świątecznym.

Świąteczna tradycja: przejedzenie

Na pewno to znasz: stół jest pełen smakołyków, a Ty od rana „robiłeś miejsce”, stosując lekką głodówkę, więc teraz czas na ucztę! I pomimo tego, że po kilku porcjach nie czujesz się dobrze, to i tak dopchniesz jeszcze ten jeden serniczek.

I co wtedy?

Znane nam wszystkim konsekwencje przejedzenia:

  • ospałość
  • zgaga i wzdęcia
  • zaparcia
  • uczucie ciężkości
  • bóle brzucha.

Objawy te są spowodowane tym, iż organizm nie nadąża z trawieniem takiej ilości jedzenia. Dodatkowo, szybko wzrasta oraz tak samo szybko spada poziom glukozy we krwi, co również nie poprawia kondycji naszego organizmu.

Co zatem zrobić?

Jak uniknąć przejedzenia

Jak zawsze, lepiej zapobiegać niż leczyć, więc oczywiście najlepszym sposobem będzie nie doprowadzać do przejedzenia. A jak to zrobić? Otóż jest kilka sposobów.

  1. Nałóż jedynie niewielką porcję potrawy, której chcesz spróbować. Po opróżnieniu talerza, zastanów się, czy rzeczywiście chcesz kolejną dokładkę. Większość z nas nauczono, że nie zostawia się pustego talerza, więc nakładając zbyt dużą porcję, nasycisz się już w połowie jedzenia, ale zjesz cały talerz, bo „nie wypada nic zostawiać, żeby gospodyni nie było przykro”.
  2. Pamiętaj o piciu wody.
  3. Staraj się co jakiś czas odchodzić od stołu – da to czas na przesłanie sygnałów pomiędzy ośrodkiem sytości a głodu (a na to potrzeba około 30 minut).
  4. Jedząc, staraj się skupić na jedzeniu i rozmowie, nie rozpraszaj się telefonem czy telewizją, ponieważ nie będziesz wtedy kontrolować, ile już dokładnie zjadłeś.
  5. Jeśli masz w planach deser, spróbuj zmniejszyć porcję obiadu.

Autor: Edyta Dec

Zostaw komentarz

0
Powakacyjna promocja na e-booki
Zdrowe lunchboxy i przepisy na jesień

Kup dowolny z serii 30% taniej lub 2 albo 3 e-booki z dodatkowym rabatem (w koszyku wpisz kod ZDROWO)

Sprawdź