Skip to content Skip to footer

Odchudzanie w parze: podwójne kłopoty czy podwójna motywacja?

Jeśli Ty i Twój partner oboje chcecie pozbyć się niechcianych kilogramów i poprawić stan zdrowia, dlaczego by nie połączyć sił? Badana potwierdzają, że odchudzanie w duecie jest bardziej skuteczne niż w pojedynkę, ale… są też pułapki, na które trzeba uważać. Oto, co warto wiedzieć, zanim rozpoczniesz odchudzanie ze swoim partnerem, aby zakończyło się poprawą formy, a nie cichymi dniami.

W badaniu przeprowadzonym wśród 8000 osób1 naukowcy zauważyli, że przejście z bycia singlem lub randkowania do wspólnego mieszkania ma duży związek z otyłością. Ryzyko przybrania na wadze rośnie wtedy u kobiet już w ciągu roku, a u mężczyzn – w ciągu dwóch lat. Wspólne wieczory przy winie i przekąski podczas maratonów na Netflixie nie sprzyjają utrzymaniu szczupłej sylwetki.

Niestety powrót na właściwe tory w pojedynkę, gdy tylko jedna osoba podejmuje wysiłek, bywa trudny. W osiągnięciu sukcesu pomaga przystąpienie do tego wyzwania razem z partnerem.

 

Dlaczego warto odchudzać się w parze?

  • Badania wykazały, że gdy oboje partnerzy mają nadwagę, a jeden z nich odnosi sukcesy w odchudzaniu, szanse drugiego na utratę masy ciała także wzrastają2.
  • Wspólne przejście na dietę pozwala ograniczyć marnowanie jedzenia i oszczędzać podczas zakupów.
  • Naukowcy potwierdzili, że w przypadku par, które razem ćwiczą i jedzą zdrowo, prawdopodobieństwo, że będą szczęśliwe w swoim związku jest dwukrotnie wyższe w porównaniu z innymi. Pary zwykle czują się wtedy bardziej zakochane w sobie i bardziej zadowolone ze swojej relacji3.

 

Poznajcie swoje różnice

Odchudzanie w parze może zwiększyć szanse na sukces, ale nawet jeśli macie wspólne cele i zgadzacie się co do sposobów ich osiągnięcia, Ty i twój partner możecie napotkać różnice, które bywają sprawdzianem dla związku.

Problemy mogą pojawić się na przykład, jeśli jedno z Was przyjmie rolę „dietetycznej policji” i będzie monitorować każdy kęs, który je partner. Z drugiej strony możecie też sabotować swoje wyniki, jeśli jedno z Was będzie wykorzystywać dietetyczne odstępstwa swojej „drugiej połówki” jako wymówkę do nietrzymania się własnego planu odchudzania. W takiej sytuacji trudno o postępy.

Źródłem frustracji podczas wspólnego odchudzania bywa też matka natura. Jedną z wad diety w duecie są biologiczne różnice między mężczyznami i kobietami. Wielu paniom porównywanie wyników na wadze może skutecznie popsuć dzień, gdy starają się tak samo mocno, jak ich partnerzy, ale utrata niechcianych kilogramów przychodzi im o wiele trudniej. Mężczyźni zwykle mogą schudnąć bez cięcia tak wielu kalorii jak ich partnerki. Swoją przewagę zawdzięczają większej ilości mięśni, które przyspieszają metabolizm. Mają też wyższe stężenie wody w organizmie, więc na początku diety cyfry na wadze zazwyczaj szybciej lecą u nich w dół.

 

Jak zacząć dietę w duecie?

  • Zróbcie badania lekarskie. Sprawdźcie, czy nie macie żadnych niedoborów, jakie warto wyrównać odpowiednią dietą i czy odchudzania nie utrudnią Wam żadne problemy zdrowotne, którymi należałoby się zająć.
  • Skonsultujcie się z dietetykiem – to dobry pomysł na start, aby dowiedzieć się, jak wspólnie działać, żeby osiągnąć najlepsze efekty.
  • Ustalcie swoje indywidualne, a także wspólne cele. Starajcie się wspierać i zachęcać do zmian nawyków oraz wspólnej aktywności, ale unikajcie porównywania swoich wyników. Jeśli jesteś kobietą, nie zniechęcaj się, gdy wydaje Ci się, że Twój partner robi szybsze postępy – to naturalne.
  • Znajdźcie czas na wspólną aktywność fizyczną – przejażdżkę na rowerze, spacer z psem lub taniec przy ulubionych piosenkach. Nie tylko pomoże Wam to osiągnąć cele dietetyczne, ale także wzmocni Waszą więź.

A jeśli chcecie dodatkowo zrzucić ze swoich barków obmyślanie wspólnych jadłospisów, chętnie pomożemy Wam je ułożyć, abyście oboje osiągali optymalne efekty. Diety dla dwojga możecie zamówić w wersji online lub stacjonarnie.


Źródła:

1 https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1038/oby.2009.97
2  Shiffman D., Louie J.Z., Devlin J.J., Rowland C.M., Mora S. (2020) Concordance of Cardiovascular Risk Factors and Behaviors in a Multiethnic US Nationwide Cohort of Married Couples and Domestic Partners. JAMA Netw Open 3(10)
3 https://www.medicinenet.com/bad_foods_good_weight_loss_pictures_slideshow/article.htm

 

 

Zostaw komentarz

0
Powakacyjna promocja na e-booki
Zdrowe lunchboxy i przepisy na jesień

Kup dowolny z serii 30% taniej lub 2 albo 3 e-booki z dodatkowym rabatem (w koszyku wpisz kod ZDROWO)

Sprawdź